Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Santa Rosalia ünnepe

10. július 2022 - 15. július 2022

Santa Rosalia, Palermo város védőnőjének a 397. ünnepe. U fistìnu 2022. július 10-15. Hagyományos történelmi körmenet a folklór és a vallás keverékében, amely a hagyományos tűzijátékban csúcsosodik ki.
A hagyományok autentikus tárháza, a  Festino di Santa Rosalia,  Palermo védőszentje egy olyan esemény, amely turisták tízezreit vonzza a városba. A város 1624-es pestisjárvány alóli felszabadítását ünnepli, miután Santuzza ereklyéit felfedezték a  Monte Pellegrino-n. Az első partit Giannettino Doria bíboros akarta 1625 -ben, az évszázadok során a fesztivál képes volt megújulni, miközben minden varázsát és hagyományát változatlanul megőrizte.

A július 14-e és 15-e közötti éjszaka több ezer palermita kíséri a Santuzza Cart hosszú menetét, amely a katedrálistól a Foro Italico felé halad, először a Piazza Bologni, a Quattro Canti és a Porta Felice téren keresztü. A melléktengertől a Cassaro kerületig.

Az ünnepségeken a népszerű palermói hagyományhoz tartozó ételeket fogyasztanak: Pasta con le sarde (tészta con le sarde), babbaluci (főtt csiga fokhagymával és petrezselyemmel), sfincione (szicíliai pizza), polpo bollito (főtt polip), calia e simenza (‘u scacciu),  pannocchia bollita (főtt kukoricacsutka) és ‘u muluni (görögdinnye).

Santa Rosalia vagy Rosalia Sinibaldi (1130-1156) a hagyomány szerint a nemesi Sinibaldi családhoz tartozott, és 12. századi palermói szűz volt, Sinibaldo, Quisquina és Rose urának lánya Agrigento, majd Girgenti tartományban. Roger király udvarában élt, mielőtt remeteként visszavonult a Pellegrino-hegyi barlangban, ahol meghalt. 1624-ben megmentette a várost a pestistől, és védőnője lett, kiszorítva Santa Cristinát, Santa Olivát, Santa Ninfát és Sant’Agatát. A legenda szerint álmában megjelent egy vadásznak, jelezve, hol találhatja meg a földi maradványait, amivel a városba felvonuló körmenet megállította a járványt. A szent kultuszát azonban 1196-tól kezdődő és már a 13. században elterjedt dokumentumok tanúsítják. Ez az az ünnep, amelyről, ahogy Villabianca írja, „az emberek saját kiváltságukat tekintik: a Szenttel való beszélgetés szent idejét/terét”.

A július 10-én kezdődő és öt napig tartó U Fistinu az évszázadok során fejlődésen ment keresztül, ma a fesztivál első három napja a 14-i nagy felvonulás előkészülete, amely a diadalszekér felvonulását megelőzi és véget is ér, a kikötőben a híres műjátékok bemutatójával. Az ünnep 15-én az ezüsturnában található Szent ereklyék ünnepélyes felvonulásával ér véget, a tömeg két szárnya között. Santa Rosaliában és lakomáján a palermitaiak okot és lehetőséget találnak a kollektív identitásra, amelyet jól összefoglal a Viva Palermo és Santa Rosalia című kiáltás.

A BULI HELYE
A buli mindig az ő kreatív udvarával kezdődik. A Festino, mint minden évben, egyedi és megismételhetetlen alkotás lesz, egy olyan egyedi esemény, amelyet közvetlenül a városra képzeltek el, amely a városban találja meg nagy színpadát.

PALERMO ÉS A PALERMITÁNOK, TISZTELET A SZENT ELÉN
A város, a művészek és a védőszent kapcsolatának erősítése kulcsfontosságú pillanatai, mint mindig, a július 14-ét megelőző találkozók. A hagyományőrző műsorok, az ünnep zene és szent történetek lesznek, hogy a legklasszikusabb hagyományában megőrizze és erőt adjon a város és polgárai ünnepének. Ezt a hagyományt szimbolizáló, ünnepi fényekkel díszített városrész a Festino színpadává válik, különösen a Kalsa, a Monte Pellegrino és a Monte di Pietà. A városon belüli Festinót megvilágító látványos pillanatok változatosak és megfogalmazottak.

AZ UDVAR: A FESTINO LELKE
A felvonulások 1625 óta mindig is a Festinók aktuális pillanatai voltak, ünnepélyes, színes és gazdag járásuk mindig is nagyszámú nézőt vonzott. A Cassaro egy nagy színpad lett, ahol újraélték a pestis terjedésének drámáját és a felszabadulás nagy örömét a Szent közreműködésével. Fények, színek és hangok nagyszerű bemutatói, amelyek a palermitaok és a turisták emlékezetében maradtak.

A CARRO: EGY KORTÁRS MŰVÉSZET
A diadalmas szekér az ünnepet jelképezi, ez a lakoma lelke, az ünnepek szíve. Erősen szimbolikus, nemcsak festői és allegorikus apparátus, hanem egy igazi kortárs művész alkotása. A buli egyik fénypontja a diadalszekér felvonulása az ókori Cassaro-ban. Az ökrök által vontatta szekér edény alakú, a tatban egy építészeti szerkezettel, amelynek tetején Santa Rosalia teljes pompájában álló szobra áll. Az útvonalon haladó szekeret a rajta helyet kapó zenészek hangja kíséri. Az első szekér 1686-ban készült. Az évszázadok során különféle evolúciókon ment keresztül, híresek P. Amato, A. Palma és G. Bonomo által tervezettek. Sokan azt mondják, hogy a palermitaiak a diadalmas szekérrel a Szent dicsőségével együtt a világ egykori fővárosának számító városuk dicsőségét akarják megerősíteni. Annyi bizonyos, hogy – különösen az utóbbi években – a szekér a város azon vágyának metaforája, hogy győzedelmeskedjen a bajain, ahogy a „Santuzza” tette a pestis felett.

A FOLYAMAT
– ünnepség után – a hivatalos és az egyes városrészek vagy utcák által minden évben megrendezett, mint például Panneria al Capo vagy Vicolo Brugnò – a hálaadás, az ima és a könyörgés napja, amelyet Santa Rosaliához kell intézni, akinek az értékes ezüsturnában található ereklyéit körmenetben viszik végig a város utcáin, a katedrálistól kezdve. A körmenetet Palermó összes Konfraternitása megnyitja, majd a szerzetesrendek és a papság követi. A tömeg két szárnya között követi a bíboros és a városi hatóságok. Az ókori Cassaro átkelése után a menet a Piazza Marina téren a bíboros köré gyűlik, hogy meghallgassa a városhoz intézett szavait. Újrakezdve az utat és átkelve az ókori történelmi központ jó részén, a kilövés éjfélkor visszatér a katedrálishoz, a „Santuzza”-t dicsőítő testvérek kiáltásai közepette.

A menetet rímes áhítatos énekek kísérik:
„Uno. Notti e ghiornu farìa sta via!
Tutti. Viva Santa Rusulia!
U. Ogni passu ed ogni via!
T. Viva Santa Rusulia!
U. Ca nni scanza di morti ria!
T. Viva Santa Rusulia!
U. Ca nn’assisti a l’agunia!
T. Viva Santa Rusulia!
U. Virginedda gluriusa e pia
T. Viva Santa Rusulia!
ed ogni tanto il grido „E chi semu muti? Viva viva Santa Rusulia”.

forrás: siciliainfesta.com

esemény: Santa Rosalia di Palermo

Details

Start:
10. július 2022
End:
15. július 2022
Website:
https://www.santuariosantarosalia.it/santa-rosalia/in-breve/

Venue

Palermo
Palermo, Italy + Google Map
Translate »